AnasayfaHakkımızdaSite HaritasıBayi GirişiReferanslarİletişim

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

AKOS KUYUM CRM

 

 • Öncelikle firmanizin PDKS sisteminden neler beklediginin belirlenmesi gerekir.

  Sadece personelinizin giris-çikis saatlerini kontrol etmek ve bu giris-çikis saatlerinin raporlanmasini mi istiyorsunuz?

  Ya da bu giris-çikislar baz alinarak ay sonunda bordro basmak mi istiyorsunuz?

  Bordro hesaplamak için kullandiginiz bir program var mi? Yok ise maas hesaplama islemini PDKS Sisteminin mi yapmasini istiyorsunuz?

  Giris-Çikislari herhangi bir turnike ya da kapidan yaptirarak kontrollü giris mi olsun istiyorsunuz? Personelin sacece bir kisminin, belirli saatler arasinda ilgili kapilardan geçmesini mi istiyorsunuz?


  .....

 • Piyasada PDKS sistemi arastirmasi yaparken mümkün oldugunca fazla sayida firmadan teklif almaya özen gösterilmelidir.

  Böylece kendinize en uygun programi seçme sansinizi arttirmis olursunuz. Aldiginiz teklifleri degerlendirirken asagidaki unsurlari göz önünde bulundurun.

 

       * Teklifte önerilen PDKS Sistemi hakkinda yeterli bilgi var mi?

       * Önerilen sistem, firmanizin beklentilerinin ne kadarini karsiliyor?

       * Önerilen sistem fiyatlari arasindaki fark neyden kaynaklaniyor?

 

 •  Bir sistemin fiyat degerlendirmesi yapilirken, sadece donanim ve yazilim fiyatlari  temel alinmamalidir.

  * Fiyat teklifi alinirken bu fiyata kullanici egitiminin dahil olup olmadigi
  ,

        * 1 yil içerisinde yerinde teknik servis hizmetinin olup olmadigi,

        * Yerinde servis ücretli ise bu ücretin ne kadar oldugu,            

        * Mevcut muhasebe programi (Eta,Logo,Link vb.) entegrasyonunun fiyata dahil olup olmadigi,

        * Yil sonu islemlerinin bitirilip yeni yila ait hesap açilirken bu islemin bedelinin fiyata dahil olup           olmadigi ögrenilmelidir.

         Böylece sistemin sorunsuz isleyebilmesi için 1 yil boyunca ödemeniz gereken yaklasik ücreti          belirlemis olursunuz.

       Garanti süresi sonundaki bakim bedellerinin ve servis ücretinin ne kadar oldugu          kesinlikle ögrenilmelidir.

         Bazi tedarikçi firmalar ürün fiyati belirlerken 1 yil içerisindeki olasi teknik servis          gereksinimlerini, yerinde teknik servis hizmetini, egitim-aktarim gibi hizmetleri fiyat içerisine          dahil ederler ve bu islem için ek bir ücret talep etmezler. Bazi firmalar ise fiyat tekliflerine          sadece donanim ve yazilim maliyetlerini dâhil ederler ve her yerinde destek talebiniz için          ücret talep ederler. Bu durumda ilk 1 yilin sonunda, baslangiçta fiyati düsük olan sistemin          kurumunuza maliyeti, baslangiç fiyati yüksek olan sistemin maliyetini geçebilir. Bu durum          baslangiçta öngörülmedigi için sizi sikintiya düsürebilir.

 • Firmada kaç teknik servis personeli çalisiyor?

  Fiyat farkina neden olabilecek bir diger unsur ise; teknik destege ihtiyaç duydugunuzda, ihtiyaç duydugunuz destegin size ulasma süresidir. Diger bir deyisle kullanici ya da sistem hatasi bir sorunla karsilasmaniz durumunda ilgili firma sorununuzu ne kadar zamanda çözebiliyor. Tedarikçilerin talebinize hizli yanit verebilmesi için, müsteri sayilariyla orantili teknik servis personeli istihdam etmeleri gerekmektedir. Haliyle bu, maliyeti arttiran bir unsurdur ve firma bu maliyeti fiyatlarina yansitmak durumundadir. Teknik destege ihtiyaciniz oldugu bir durumda, beklediginiz destek kabul edilebilir sinirlar içerisinde gelmiyor ise kurumunuz zor durumda kalacaktir. Hele bu sorunun maas hesaplama dönemine denk geldigi düsünülürse ciddi bir kriz ile karsi karsiya kalmaniz olasidir.

  Sikça karsilasilan bir durum örnegi verecek olursak;

  Firmanizin satin alma sorumlusu ya da personel sorumlusu olarak yönetim sizden yeni bir PDKS sistemi almanizi veya mevcut sistemi yenilemenizi istedi. Piyasa arastirmasi yaptiniz, firmalardan teklifler aldiniz, sistem tanitim toplantilarina katildiniz ve içlerinden bir sistemi yönetime sundunuz. Yönetim onayladi, sistem kuruldu, ücreti ödendi ve kullanmaya çalisiyorsunuz. Fakat sistemden istediginiz verimi alamiyorsunuz, sürekli sorunlar çikiyor, personelin giris-çikis hareketlerini kaçiriyor, yanlis hesaplama yapiyor veya ihtiyaciniz olan ve sistem tanitimi sirasinda size sistemde oldugunu söyledikleri birtakim özelliklerin olmadigini fark ettiniz. Sistemin alinmasina ve ücretinin ödenmesine siz onay verdiginiz için durumu üst yönetime yansitamiyorsunuz. Yansitmaniz durumunda “Sistemi sen seçtin, onay vermeden önce iyice test etmen gerekirdi, senin hatan, çözümü sen bul! ” gibi bir sözle karsilasabilirsiniz ve bu durum yönetim nezlindeki imajinizi ve güvenirliginizi zedeleyebilir. Isin içinden kendiniz çikmalisiniz ama tedarikçi firma sorununuzu çözemiyor veya firmadan yetkili kimseye ulasamiyorsunuz ya da sorununuzun çözümünü çok ileri bir tarihe erteliyor…

  Yukarida bahsedilen durum senaryo gibi gözükse de, oldukça sik rastlanan bir durumdur ve maalesef bazi tedarikçiler bu durumdan yararlanmayi çok iyi bilmektedirler.

  Böyle bir durumla karsi karsiya kalmamak için diger bir unsur da ödeme seklidir.

  Tecrübelerimiz göstermistir ki, gerek tedarikçi gerek kurumunuz için kabul edilebilecek en mantikli ödeme sekli; siparisi teyit asamasinda sistem ücretinin %50'lik kisminin ödenmesi, kalan %50'lik kisminin ise, sistem kurulumunun basarili bir sekilde tamamlanmasi, kullanici egitiminin ardindan sisteme güveniniz olustuktan sonra ödenmesidir. Bu sürenin kurumunuz açisindan zahmetsiz ve kisa olmasinda en önemli etken, sistem arastirmasi baslamadan önce, kurumunuzun sistemden beklentilerinin çikartilmasi ve bu beklentileri firmadan aldiginiz sistemin karsilayip karsilamadigidir.

 • Firma kaç yildir bu sektörde, önerilen yazilim kaç yil önce gelistirmeye baslandi?

  Önerilen sistemin sorunsuz ve kapsamli olmasinda en önemli etkenlerden biri de sistemin kaç yildir gelistirilmekte oldugudur. Bu sürenin 5 yildan uzun olmasi sistemin oturmus ve tüm ihtiyaçlari karsilayabilecek durumda oldugunu gösterir.

 • Referanslari neler? Referanslar arasinda sektör, ölçek ve isleyis olarak firmanizla ayni düzeyde firmalar var mi?

  Tedarikçi referanslari mutlak istenmeli ve dikkatlice incelenmelidir. Firma referanslari incelenirken dogruluk testi  yapilmalidir.

  Bir takim firmalar referanslarini yanlis lanse etmektedirler. Örnegin büyük bir otomobil üreticisinin, sadece bir ilçedeki teknik servis merkezini referanslari arasina katmisken, referanslari arasinda ilgili otomobil üreticisinin logosunu kullanmaktan çekinmemektedir. Referanslar arasinda ilgili üreticinin logosunun gören kurumunuz, tedarikçinin size sunmus oldugu sistemin bahsi geçen otomobil fabrikasinda kurulu oldugu yanilgisina düsebilir. Bu nedenle referanslar arasinda daha önceden asina oldugunuz ve ilgili tedarikçiyi digerlerinden öne çikaran firmalar var ise, mutlaka ilgili referans firma aranip, sistemi kullanip kullanmadigi, kullandigi süre ve memnuniyeti ögrenilmelidir.

  Referanslar incelenirken, önerilen sistemi 1 yildan uzun süre kullanan firmalari dikkate almak ve ilgili firmalari arayip teyit almak daha yerinde bir davranis olacaktir. Sistemin dogru çalisip çalismadigi, sistem verileri belirli büyüklüge ulastiktan sonra sorun yasanip yasanmadigi, yogun kullanim dönemlerinde performans kaybina neden olup olmadigi gibi veriler ancak 1 yillik bir kullanim sonucunda ortaya çikar.

  Bazi firmalar referans sayisi verirken sistem adedi veya firma sayisi degil cihaz referansi göstererek sayiyi yükseltmeye çalismaktadirlar. Örnegin bir PDKS sisteminde 3 turnike, 3 okuyucu cihaz ve 1 program oldugu varsayilirsa; A firmasi bahsi geçen sistemi referanslari arasinda 1 referans olarak gösterirken, B firmasi 3 turnike + 3 okuyucu + 1 program = 7 referans olarak göstermektedirler. Bu bilgiler göz önünde bulundurulunca referans sayilarindan ziyade referans gösterilen isimleri önem kazanmalidir.


 • Not : Yukarida verilen bilgiler, teknik servis ve satis personelimizin tecrübeleri baz alinarak derlenmistir. Kaynak gösterilmesi kosuluyla kullanimi serbesttir.

Copyright ©2006
Amatis Yazilim Design
All rights reserved

      Ana Sayfa            Hakkımızda            Site Haritası            Bayi Girişi            Referanslar            İletişim

 

Amatis Yazılım ve Bilişim Çözümleri San. ve. Tic. Ltd. Şti. Tel: 0216 483 33 43 Fax: 0216 390 33 59